Galeri Artsürem, ferah salonları, geniş, yüksek duvarları ve koleksiyonuyla Ankara'nın önemli sanat merkezlerinden biridir. Artsürem’in önceliği, nitelikli sanat eserlerini nitelikli sanat alanlarıyla buluşturmaktır. Ancak Artürem, sadece sanat eseri satışı odaklı çalışmaz. Artsürem, aslında bir sosyal bilimler terimi, bir bakış açısı, bir yaklaşımdır…Zaman içinde bir ögenin yerini başka bir öge alır…İşte, Artsüremli yaklaşım, buradan yola çıkar. Yani, öncülü ve ardılı tespit eder. Diğer bir ifadeyle, artsürem; kronolojik bir ele alma biçimidir…Galerimize Artsürem ismini verirken, sanatın biçimbirimsel yapısından ve bu ardılların kronolojisiden ilham aldık. Peki, biz sadece kronolojiye mi önem veriyoruz? Elbette hayır. Galerimizin en çok sevdiği kelimelerden biri de eşsüremdir. Eşsürem, aynı zaman dilimindeki parçaların birbiriyle ilişkisini ele alır. Artsürem, bir sanat galerisi olarak güçlü bir zihinsel altyapıyla kurulmuştur. Artsürem'in farklı alanlardan gelen genç bir icra ve danışma ekibi vardır (Resim, Heykel, Sinema, Siyaset Bilimi, Hukuk, Dilbilim, Psikoloji, Ekonomi, Yazılım). Bütün faaliyetler akademik bir hassaslıkla ele alınır, sanatın kendi özgünlüğü içinde değerlendirilir. Tamer Derican Artworks | Artsürem
Tamer Derican
Tamer Derican

1970 Eskişehir doğumlu olan sanatçı; Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde lisans eğitimi, aynı Üniversitenin Eğitim Fakültesi’nde Pedagojik Formasyon eğitimi almıştır. Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Grafik Anasanat Dalında yüksek lisans yapmıştır. Ulusal ve uluslararası çeşitli sanat çalıştaylarına katılmış, resimleri yurtiçinde ve yurt dışında düzenlenen çeşitli jürili yarışmalarda sergilenmeye değer görülmüştür. Kişisel sergilerinin yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında pek çok karma sergiye katılan sanatçının resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri yer almaktadır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kent Belleği Müzesinde, Trakya Üniversitesi İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesinde birer eseri daimi olarak sergilenmektedir. Ayrıca 22. International Biennial of Humour and Satire In The Arts 2015 Gabrovo Bulgaristan Sanat Jürisinin seçtiği eseri Müze koleksiyonunda yer almaktadır. 2016 yılında Romanya’ da gerçekleştirilen BİAMT " Intarnational Biennal of Miniature Arts Timisoara" yarışmasında eseri ile mansiyon almıştır. Eskişehir Sanat Derneği 2018 Resim ödülünün sahibidir. Resim çalışmalarının yanı sıra Anadolu Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

“Kağıttan bir gemi yaptım küçücük Ya 5 öpücük sığar içine Ya 10 öpücük…” Bedri Rahmi Eyüboğlu “Resim yapmadığımda; evini özleyen küçük bir çocuk gibiyim...” Çocukken, dünya komik bir gerçeklik, hayaller oyunlarımın bahanesiydi benim için. Sokaklarda ağaçlar ve yollar, evlerde kahkahalar ve rüyalar yaşardı. Sonu olmayan masallar anlatırdık sıkılmadan. Zamanın nerede oturduğunu bilmezdim. Kağıttan kayık yapardım. Hatta içine binip o kayıkla hayallerimde uzak diyarlara göç ederdim. Çocukken böyleydi benim için zaman. Gel zaman git zaman derken zaman ne gidiyor ne de geliyor. Hayat gel-git’lerden ibaret zaten. Gelenler ve gidenler. Ben de düşler ülkemin, gel- git akıllısıyım anlayacağınız. Çizmek; bilinçaltıma yaptığım bir yolculuk. Bu gönüllü yolculuğun bir parçası olurum kağıt kayığımla…Yaşanmışlıklarım vardır bu yolculuklarda. İşte oraları bulurum, deşerim, deşerim; ta ki iyice içine ulaşana kadar. Sonra çıkarım kendi içimden. Çizerim, çizerim çizerim... Kağıttan kayığın yüzdüğü sular renklerle dalgalanmaya başladığında, yeni bir kağıttan kayık yapmak için içimde bir başka derin yolculuğa çıkarım. Bu da benim Sisifos’umdur,* lanetten değil aslında başka yapacak bir şey bilmediğimden aynısını tekrar tekrar yaparım, daha çok çizerim... Belki delilik, kağıttan kayıklarımı yüzdürmek için sanat gibi dik bir yokuşu tırmanmayı göze almak. Oysa; her seferinde daha aydınlık gelir renklerle yaşamak. O kağıttan kayıklarımla ben ne alaboralar yaşar, ne hayaller kurarım! * Sisifos Söyleni, Fransız yazar ve düşünürü Albert Camus`nün II. Dünya Savaşı ortasında yayımlanan deneme kitabıdır. Kitap, adını Yunan mitolojisinden alır. “Gerçek insan” zorlu ve kendine özgü yolculuğuna her daim “Evet” der, çabası da hiçbir zaman bitmez.

Artist Artworks