Galeri Artsürem, ferah salonları, geniş, yüksek duvarları ve koleksiyonuyla Ankara'nın önemli sanat merkezlerinden biridir. Artsürem’in önceliği, nitelikli sanat eserlerini nitelikli sanat alanlarıyla buluşturmaktır. Ancak Artürem, sadece sanat eseri satışı odaklı çalışmaz. Artsürem, aslında bir sosyal bilimler terimi, bir bakış açısı, bir yaklaşımdır…Zaman içinde bir ögenin yerini başka bir öge alır…İşte, Artsüremli yaklaşım, buradan yola çıkar. Yani, öncülü ve ardılı tespit eder. Diğer bir ifadeyle, artsürem; kronolojik bir ele alma biçimidir…Galerimize Artsürem ismini verirken, sanatın biçimbirimsel yapısından ve bu ardılların kronolojisiden ilham aldık. Peki, biz sadece kronolojiye mi önem veriyoruz? Elbette hayır. Galerimizin en çok sevdiği kelimelerden biri de eşsüremdir. Eşsürem, aynı zaman dilimindeki parçaların birbiriyle ilişkisini ele alır. Artsürem, bir sanat galerisi olarak güçlü bir zihinsel altyapıyla kurulmuştur. Artsürem'in farklı alanlardan gelen genç bir icra ve danışma ekibi vardır (Resim, Heykel, Sinema, Siyaset Bilimi, Hukuk, Dilbilim, Psikoloji, Ekonomi, Yazılım). Bütün faaliyetler akademik bir hassaslıkla ele alınır, sanatın kendi özgünlüğü içinde değerlendirilir. Ergin İnan Artworks | Artsürem
Ergin İnan
Ergin İnan

1943 yılında Malatya'da doğdu. 1968'de İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (Marmara Üniversitesi) Resim bölümünden lisans diploması aldı. 1968'de aynı kurumda öğretim kadrosuna katıldı. 1969'da Salzburg Uluslararası Yaz Akademisinde Prof. Emilio Vedova ile çalıştı. 1971-1973 yılları arasında Alman hükümetinin bursuyla (DAAD) Münih Güzel Sanatlar Akademisinde Prof. Mac Zimmermanın atölyesinde çalışmalarına devam ettii. 1982'de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1998'de emekli oldu. Sanatçı çalışmalarını Beykoz'daki atölyesinde sürdürmektedir. Forbes Türkiye'nin araştırmasına göre eserleri en çok ciro yapan Türk sanatçıları arasındadır.

  • 1968 Alman Kültür Merkezi (İstanbul)
  • 1978 Galeri Artisan (Ankara)
  • 1984 Saatliche Kunsthalle (Berlin/Almanya)
  • 1986 Galeri Won (Seul/Kore)
  • 1990 Galeri Sn Lukas (Brüksel)
  • KARMA SERGİLER
  • 1974 Uluslararası Grafik Bienali (Almanya), 1975 Devlet Resim Sergisi (Ankara), 1977 Çağdaş Türk Resim Sergisi (New York/Amerika), 1983 43. Devlet Resim Sergisi (Ankara), 1990. Stockholm Sanat Fuarı (Isveç), gibi.
Artist Artworks